CS2 MP9 skins
MP9 · 45 skins
Populärt
MP9 (Bee-Tron)KonsumentklassFT0,03 krFN 0,56 kr SV från 53,83 kr
MP9 (Dizzy)KonsumentklassMW0,03 krFN 0,14 kr SV från 70,57 kr
MP9 (Multi-Terrain)KonsumentklassFT0,03 krFN 0,12 kr SV från 95,79 kr
MP9 (Pine)KonsumentklassFT0,03 krFN 0,15 kr SV från 75,85 kr
MP9 (Buff Blue)KonsumentklassFT0,03 krFN 0,56 kr SV från 28,22 kr
MP9 (Slide)KonsumentklassWW0,06 krFN 20,80 kr SV från 0,19 kr
MP9 (Sand Dashed)KonsumentklassFT0,03 krFN 9,41 kr SV från 2,45 kr
MP9 (Arctic Tri-Tone)BegränsadFT17,88 krFN 40,92 kr SV från 575,21 kr
MP9 (Featherweight)MilitärklassWW0,38 krFN 4,23 kr ST från 0,45 kr
MP9 (Nexus)MilitärklassWW0,43 krFN 5,41 kr ST från 0,54 kr
MP9 (Mount Fuji)BegränsadBS37,36 krFN 103,28 kr ST från 68,88 kr
MP9 (Starlight Protector)HemligBS467,04 krFN 738,06 kr ST från 451,59 kr
MP9 (Goo)BegränsadFT8,19 krFN 22,34 kr ST från 8,56 kr
MP9 (Latte Rush)SekretessbelagdBS46,81 krFN 403,12 kr SV från 53,60 kr
MP9 (Food Chain)SekretessbelagdBS24,37 krFN 122,77 kr ST från 48,84 kr
MP9 (Storm)KonsumentklassBS2,45 krFN 231,02 kr SV från 1,79 kr
MP9 (Modest Threat)MilitärklassBS1,22 krFN 1,98 kr ST från 1,13 kr
MP9 (Shredded)MilitärklassBS0,94 krFN 4,80 kr SV från 225,84 kr
MP9 (Bioleak)MilitärklassBS2,16 krFN 4,38 kr ST från 2,16 kr
MP9 (Urban Sovereign)BegränsadBS4,52 krFN 27,77 kr ST från 8,19 kr
MP9 (Ruby Poison Dart)BegränsadFT8,94 krFN 38,44 kr ST från 19,20 kr
MP9 (Cobalt Paisley)MilitärklassBS1,03 krFN 6,12 kr SV från 705,75 kr
MP9 (Broken Record)MilitärklassBS0,46 krFN 5,74 kr ST från 1,04 kr
MP9 (Orange Peel)IndustriklassFT0,19 krFN 35,01 kr SV från 28,23 kr
MP9 (Airlock)SekretessbelagdWW89,87 krFN 165,81 kr ST från 77,44 kr
MP9 (Black Sand)MilitärklassBS0,75 krFN 5,14 kr ST från 0,56 kr
MP9 (Capillary)MilitärklassWW2,26 krFN 6,59 kr ST från 2,33 kr
MP9 (Music Box)MilitärklassFT18,26 krFN 44,44 kr SV från 16,00 kr
MP9 (Sand Scale)MilitärklassWW3,20 krFN 41,22 kr ST från 2,34 kr
MP9 (Deadly Poison)MilitärklassBS2,73 krFN 67,66 kr ST från 2,93 kr
MP9 (Old Roots)IndustriklassFT6,49 krFN 12,14 kr SV från 5,08 kr
MP9 (Hydra)SekretessbelagdWW38,49 krFN 323,87 kr ST från 75,37 kr
MP9 (Army Sheen)KonsumentklassMW6,02 krFT 6,68 kr SV från 118,56 kr
MP9 (Rose Iron)BegränsadMW49,59 krFN 61,23 kr ST från 73,23 kr
MP9 (Dart)MilitärklassFT4,38 krFN 22,11 kr ST från 8,56 kr
MP9 (Hypnotic)BegränsadFN113,61 krMW 160,06 kr ST från 251,34 kr
MP9 (Setting Sun)MilitärklassBS73,96 krFN 293,51 kr SV från 48,93 kr
MP9 (Hot Rod)MilitärklassFN1 581 krMW 1 625 kr SV från 1 530 kr
MP9 (Dark Age)MilitärklassMW354,57 krFN 638,09 kr SV från 315,52 kr
MP9 (Pandora's Box)MilitärklassMW877,48 krFT 1 138 kr
MP9 (Stained Glass)BegränsadMW781,97 krBS 2 822 kr
MP9 (Bulldozer)BegränsadWW710,36 krFN 8 940 kr SV från 1 882 kr
MP9 (Green Plaid)KonsumentklassFT24,37 krBS 115,39 kr SV från 149,59 kr
MP9 (Dry Season)KonsumentklassBS21,64 krFN 727,74 kr SV från 155,24 kr
MP9 (Wild Lily)SekretessbelagdFT17 339 krBS 21 643 kr
KonsumentklassMP9 (Bee-Tron)från 0,03 kr · FTSV från 53,83 kr
KonsumentklassMP9 (Dizzy)från 0,03 kr · MWSV från 70,57 kr
KonsumentklassMP9 (Multi-Terrain)från 0,03 kr · FTSV från 95,79 kr
KonsumentklassMP9 (Pine)från 0,03 kr · FTSV från 75,85 kr
KonsumentklassMP9 (Buff Blue)från 0,03 kr · FTSV från 28,22 kr
KonsumentklassMP9 (Slide)från 0,06 kr · WWSV från 0,19 kr
KonsumentklassMP9 (Sand Dashed)från 0,03 kr · FTSV från 2,45 kr
BegränsadMP9 (Arctic Tri-Tone)från 17,88 kr · FTSV från 575,21 kr
MilitärklassMP9 (Featherweight)från 0,38 kr · WWST från 0,45 kr
MilitärklassMP9 (Nexus)från 0,43 kr · WWST från 0,54 kr
BegränsadMP9 (Mount Fuji)från 37,36 kr · BSST från 68,88 kr
HemligMP9 (Starlight Protector)från 467,04 kr · BSST från 451,59 kr
BegränsadMP9 (Goo)från 8,19 kr · FTST från 8,56 kr
SekretessbelagdMP9 (Latte Rush)från 46,81 kr · BSSV från 53,60 kr
SekretessbelagdMP9 (Food Chain)från 24,37 kr · BSST från 48,84 kr
KonsumentklassMP9 (Storm)från 2,45 kr · BSSV från 1,79 kr
MilitärklassMP9 (Modest Threat)från 1,22 kr · BSST från 1,13 kr
MilitärklassMP9 (Shredded)från 0,94 kr · BSSV från 225,84 kr
MilitärklassMP9 (Bioleak)från 2,16 kr · BSST från 2,16 kr
BegränsadMP9 (Urban Sovereign)från 4,52 kr · BSST från 8,19 kr
BegränsadMP9 (Ruby Poison Dart)från 8,94 kr · FTST från 19,20 kr
MilitärklassMP9 (Cobalt Paisley)från 1,03 kr · BSSV från 705,75 kr
MilitärklassMP9 (Broken Record)från 0,46 kr · BSST från 1,04 kr
IndustriklassMP9 (Orange Peel)från 0,19 kr · FTSV från 28,23 kr
SekretessbelagdMP9 (Airlock)från 89,87 kr · WWST från 77,44 kr
MilitärklassMP9 (Black Sand)från 0,75 kr · BSST från 0,56 kr
MilitärklassMP9 (Capillary)från 2,26 kr · WWST från 2,33 kr
MilitärklassMP9 (Music Box)från 18,26 kr · FTSV från 16,00 kr
MilitärklassMP9 (Sand Scale)från 3,20 kr · WWST från 2,34 kr
MilitärklassMP9 (Deadly Poison)från 2,73 kr · BSST från 2,93 kr
IndustriklassMP9 (Old Roots)från 6,49 kr · FTSV från 5,08 kr
SekretessbelagdMP9 (Hydra)från 38,49 kr · WWST från 75,37 kr
KonsumentklassMP9 (Army Sheen)från 6,02 kr · MWSV från 118,56 kr
BegränsadMP9 (Rose Iron)från 49,59 kr · MWST från 73,23 kr
MilitärklassMP9 (Dart)från 4,38 kr · FTST från 8,56 kr
BegränsadMP9 (Hypnotic)från 113,61 kr · FNST från 251,34 kr
MilitärklassMP9 (Setting Sun)från 73,96 kr · BSSV från 48,93 kr
MilitärklassMP9 (Hot Rod)från 1 581 kr · FNSV från 1 530 kr
MilitärklassMP9 (Dark Age)från 354,57 kr · MWSV från 315,52 kr
MilitärklassMP9 (Pandora's Box)från 877,48 kr · MW
BegränsadMP9 (Stained Glass)från 781,97 kr · MW
BegränsadMP9 (Bulldozer)från 710,36 kr · WWSV från 1 882 kr
KonsumentklassMP9 (Green Plaid)från 24,37 kr · FTSV från 149,59 kr
KonsumentklassMP9 (Dry Season)från 21,64 kr · BSSV från 155,24 kr
SekretessbelagdMP9 (Wild Lily)från 17 339 kr · FT
Priser med avgifterögonblicksbild 28 okt., ingen ny data sedan dess
Om MP9 skins
MP9 är Counter-Terroristernas machine pistol, en $1 250 närstrids-SMG med en av de högsta eldhastigheterna av alla kulsprutepistoler i CS2.
CT:er köper den på anti-eco- och force-buy-rundor eftersom den förblir precis i rörelse och belönar $600 per kill, vilket gör den till en pengamaskin när fienden är på en pistolrunda. Dess kompakta ram lämnar en ganska liten skinbar yta, så finisher här läser sig mer som en snabb färgklick på magasinet och kroppen än den vidsträckta canvas:en av en AK eller AWP.
Eftersom MP9 bara dyker upp på CT-sidan konkurrerar den aldrig om samma köpare som MAC-10 (dess T-sidesspegel), och de flesta av dess skins ligger i budgetnivån. Det utstickande undantaget är MP9 | Starlight Protector, en Covert som lades till i Dreams & Nightmares Case 2022, som ankrar toppen. Under den täcker igenkännbara val som Hot Rod, Bulldozer, Hypnotic och Stained Glass det billiga-till-mellan-spannet som de flesta spelare faktiskt kör.
Prices range from 0,03 kr (MP9 (Buff Blue)) to 21 643 kr (MP9 (Wild Lily)).
Roll, ekonomi och varför CT:er kör den
MP9 är CT-exklusiv, det finns ingen Terrorist-version, så du equippar den bara på den försvarande sidan. För $1 250 är den den billigaste dedikerade SMG:n för CT:er och en stapelvara på force-buys och anti-eco-rundor. Dess utmärkande drag är eldhastighet: den tömmer ett 30-skotts-magasin extremt snabbt och håller tight precision i löpning, vilket passar aggressiva närstridspushar och retakes. Som alla SMG:er betalar den $600 per kill (dubbelt mot en riffels belöning), så en bra MP9-runda mot pistoler kan svänga ett lags hela ekonomi. Baksidan är kort effektiv räckvidd och hög rekyl över en lång burst, så den faller av rejält när fienderna börjar köpa rifles.
Ikoniska och noterbara MP9-finisher
MP9 | Starlight Protector (Dreams & Nightmares Case, 2022) är modellens enda Covert och dess mest värdefulla skin, ett community-designat kosmiskt guardian-stycke som definierar toppnivån. Under den är MP9 | Hot Rod klassikern: en ren glansig kandröd lack vars float är begränsad, så den finns bara i Factory New och Minimal Wear, Factory New-exemplar är de mest eftertraktade. MP9 | Bulldozer är ett platt metalliskt guld som ofta plockas upp som ett billigt 'guld-gun'. Äldre katalogfinisher inkluderar MP9 | Hypnotic (djupblå anodiserad), MP9 | Stained Glass, MP9 | Featherweight, MP9 | Food Chain, MP9 | Wild Lily, MP9 | Airlock, MP9 | Mount Fuji och MP9 | Goo. De flesta är Mil-Spec till Classified rarity och tradeas för blygsamma summor.
Float-beteende och skick-noteringar
De flesta MP9-finisher spänner över hela spannet Factory New till Battle-Scarred, och på en liten SMG-kropp visar wear sig främst som kantskav längs magasinet och pipskyddet. Det noterbara undantaget är Hot Rod: dess maxfloat är begränsad, så skinet toppar vid Minimal Wear och Battle-Scarred-kopior finns inte, den begränsade tillförseln är en del av varför Factory New Hot Rods håller värde relativt resten av modellen. För solid-color- och lack-finisher som Bulldozer och Hypnotic ändrar lägre exteriors knappt looken, så en Field-Tested-kopia är oftast smart-money-köpet.
Prisnivåer och värdeköpen
MP9 är en budgetvänlig modell överlag. Golvet fylls av Consumer- och Industrial-grade collection-drops som ofta säljs för ören. Mellannivån, Hot Rod, Bulldozer, Stained Glass, Hypnotic, täcker det igenkännbara-men-överkomliga facket som de flesta spelare kör. MP9 | Starlight Protector Covert sitter ensam i toppen, med StatTrak och lägre floats som drar premien. Vill du bara ha en ren CT-SMG utan att lägga pengar är en Field-Tested mellannivåfinish eller en billig solid-color-drop det effektiva valet; modellen rättfärdigar sällan att jaga Factory New i toppen utanför Starlight Protector-samlare.
Vanliga frågor
Är MP9 bara användbar av Counter-Terrorister?
Ja. MP9 är en CT-exklusiv SMG och dyker inte upp i Terroristernas buy-meny. Dess närmaste T-sidesmotsvarighet i roll är MAC-10.
Vad är den dyraste MP9-skinen?
MP9 | Starlight Protector, modellens enda Covert-finish från Dreams & Nightmares Case 2022, är den mest värdefulla. StatTrak- och låg-float-kopior bär en ytterligare premie.
Varför kommer MP9 Hot Rod bara i Factory New och Minimal Wear?
Hot Rod har ett begränsat maximalt float-värde, så den kan bara genereras i det renare exterior-spannet. Field-Tested-, Well-Worn- och Battle-Scarred-versioner finns inte, vilket begränsar tillförseln av kopior i högre wear.
Är MP9 ett bra vapen att köpa i CS2?
På CT-sidan är den stark på anti-eco- och force-rundor: den är billig på $1 250, skjuter väldigt snabbt, förblir precis i rörelse, och betalar $600 per kill. Den tappar effektivitet på distans och mot rifles.
Vilken MP9-skin är billigast?
Låg-rarity collection-drops (Consumer- och Industrial-grade) är de billigaste, och säljs ofta för bara några ören. Bland igenkännbara namngivna finisher är Bulldozer och Hypnotic vanliga lågkostnadsval.
Har MP9 StatTrak-skins?
Ja. Många MP9-finisher, inklusive Starlight Protector och Hot Rod, har StatTrak-varianter som räknar bekräftade kills och tradeas till en premie över den icke-StatTrak-versionen.