M9 Bayonet -skinit
M9 Bayonet · 25 viimeistelyä
Suosittu
Vanilla542,35 € ST alkaen 539,59 €
Gamma DopplerVaihe 3888,18 €Smaragdi 4 756 € ST alkaen 937,74 €
DopplerVaihe 3682,45 €Black Pearl 5 626 € ST alkaen 737,17 €
TaruBS292,71 €FN 803,78 € ST alkaen 339,44 €
AutotroninenBS422,52 €FN 830,51 € ST alkaen 447,05 €
Musta laminaattiBS335,16 €FN 560,43 € ST alkaen 341,59 €
UltraviolettiBS248,83 €FN 1 078 € ST alkaen 270,63 €
Kirkas vesiFT246,49 €FN 314,73 € ST alkaen 254,53 €
Vapaa käsiFT266,59 €FN 328,14 € ST alkaen 276,66 €
DamaskiteräsFT323,46 €FN 366,91 € ST alkaen 321,50 €
HiiletyskarkaistuBS338,25 €FN 911,13 € ST alkaen 421,62 €
Verenpunainen seittiBS335,23 €FN 3 143 € ST alkaen 375,83 €
TiikerinhammasFN485,50 €MW 496,84 € ST alkaen 487,74 €
MarmorihäivytysFN555,95 €MW 636,86 € ST alkaen 579,30 €
RuostepintaBS248,50 €WW 269,45 € ST alkaen 253,04 €
HäivytysFN665,49 €MW 905,01 € ST alkaen 715,55 €
VärjäytynytWW274,48 €FN 409,22 € ST alkaen 303,70 €
YöWW243,74 €FN 844,14 € ST alkaen 258,55 €
Sininen teräsBS359,40 €FN 621,97 € ST alkaen 388,91 €
SafariverkkoFT208,92 €FN 776,99 € ST alkaen 230,42 €
KorventunutFT225,46 €FN 641,42 € ST alkaen 232,36 €
Metsä-DDPATFT209,65 €FN 604,48 € ST alkaen 227,74 €
TeurastusFT497,68 €FN 650,49 € ST alkaen 568,01 €
PohjoismetsäFT208,18 €FN 895,49 € ST alkaen 213,12 €
KaupunkilaisnaamioituFT227,37 €FN 534,25 € ST alkaen 243,14 €
PeiteltyVanillaalkaen 542,35 €ST alkaen 539,59 €
PeiteltyGamma Doppleralkaen 888,18 € · Vaihe 3ST alkaen 937,74 €
PeiteltyDoppleralkaen 682,45 € · Vaihe 3ST alkaen 737,17 €
PeiteltyTarualkaen 292,71 € · BSST alkaen 339,44 €
PeiteltyAutotroninenalkaen 422,52 € · BSST alkaen 447,05 €
PeiteltyMusta laminaattialkaen 335,16 € · BSST alkaen 341,59 €
PeiteltyUltraviolettialkaen 248,83 € · BSST alkaen 270,63 €
PeiteltyKirkas vesialkaen 246,49 € · FTST alkaen 254,53 €
PeiteltyVapaa käsialkaen 266,59 € · FTST alkaen 276,66 €
PeiteltyDamaskiteräsalkaen 323,46 € · FTST alkaen 321,50 €
PeiteltyHiiletyskarkaistualkaen 338,25 € · BSST alkaen 421,62 €
PeiteltyVerenpunainen seittialkaen 335,23 € · BSST alkaen 375,83 €
PeiteltyTiikerinhammasalkaen 485,50 € · FNST alkaen 487,74 €
PeiteltyMarmorihäivytysalkaen 555,95 € · FNST alkaen 579,30 €
PeiteltyRuostepintaalkaen 248,50 € · BSST alkaen 253,04 €
PeiteltyHäivytysalkaen 665,49 € · FNST alkaen 715,55 €
PeiteltyVärjäytynytalkaen 274,48 € · WWST alkaen 303,70 €
PeiteltyYöalkaen 243,74 € · WWST alkaen 258,55 €
PeiteltySininen teräsalkaen 359,40 € · BSST alkaen 388,91 €
PeiteltySafariverkkoalkaen 208,92 € · FTST alkaen 230,42 €
PeiteltyKorventunutalkaen 225,46 € · FTST alkaen 232,36 €
PeiteltyMetsä-DDPATalkaen 209,65 € · FTST alkaen 227,74 €
PeiteltyTeurastusalkaen 497,68 € · FTST alkaen 568,01 €
PeiteltyPohjoismetsäalkaen 208,18 € · FTST alkaen 213,12 €
PeiteltyKaupunkilaisnaamioitualkaen 227,37 € · FTST alkaen 243,14 €
Hinnat maksuineentilannekuva 28.10., ei uusia tietoja sen jälkeen
Tietoa: M9 Bayonet
M9 Bayonet on yksi neljästä alkuperäisestä veitsestä, jotka lisättiin CS:GO:hon vuoden 2013 Arms Deal -päivityksessä ja kannettiin CS2:een. Se on mallinnettu oikeasta US-armeijan M9-pistimestä: pitkä clip-point-terä sahalaitaisella selällä ja syvällä uralla (verikourulla) tasaisen pinnan varrella. Verrattuna tavalliseen Bayonetiin, jonka kanssa se jakaa caset, M9:llä on raskaampi, aggressiivisempi siluetti ja suurempi terän jalanjälki ruudulla, minkä takia se on pysynyt yhtenä pelin tasaisimmin kysytyistä veitsimalleista.
Sen vetovoima jakautuu ulkonäön ja inspect-animaation kesken. M9:n inspectissä on nopea rannekäännös ja täysi ilmapyöräytys, jossa veitsi napataan kahvasta kiinni, mitä pidetään yleisesti näyttävimpänä legacy-veitsianimaatioista. Malli kantaa täyden legacy-pintasetin, joten sen voi löytää kaikesta tavallisesta ruostumaton ('Vanilla') terästä huipputason Doppler- ja Gamma Doppler -faaseihin. Se ei ole halpa malli: jopa matalimman pään M9-pinnat istuvat selvästi useimpien hanskojen yläpuolella ja kaukana minkä tahansa ei-veitsiskinin yläpuolella.
Prices range from 208,18 € (M9-pistin (Pohjoismetsä)) to 5 894 € (M9-pistin (Doppler Ruby)).
Miten M9 Bayonetin saa
M9 Bayonet on harvinainen erikoisesine, joka tippuu caseista, ei pelaamisesta. Se esiintyy samassa vanhempien konttien poolissa kuin muut legacy-veitset (alkuperäinen CS:GO Weapon Case, Operation-caset kuten Bravo/Phoenix/Breakout ja muut 'klassikko'-veitsicaset), joten tarvitset vastaavan casen avaimen saadaksesi mahdollisuuden sellaiseen. Yhdistetyt kertoimet minkä tahansa veitsen vetämiselle casesta ovat noin 0,26 %, ja tuo veitsi on sitten satunnaisesti yksi malli casen veitsisetistä ja satunnainen pinta — joten tietty M9-pinta on pieni murto-osa tuosta jo harvinaisesta vedosta. Tämän takia lähes kaikki hankkivat M9:n Steam Community Marketista tai kolmannen osapuolen markkinoilta avaamisen sijaan. Malli ei ole saatavilla uudemmissa Gamma/Chroma-aikakauden caseissa, jotka käyttävät Karambit/Talon-tyylistä 'butterfly'-veitsisukupolvea sen sijaan.
Pinnat ja Doppler-faasit
M9 Bayonet kantaa legacy-veitsipintojen kirjaston. Huipputason maaleihin kuuluvat Doppler, Gamma Doppler, Marble Fade, Fade, Tiger Tooth, Lore, Autotronic, Crimson Web, Case Hardened ja Slaughter. Keski- ja matalammat tasot kattavat Damascus Steelin, Ultravioletin, Bright Waterin, Freehandin, Stainedin, Blue Steelin, Nightin, Rust Coatin, Boreal Forestin, Forest DDPATin, Safari Meshin, Scorchedin ja Urban Maskedin. Doppler-pinta jakautuu faaseihin 1–4 plus harvinainen sininen Sapphire, punainen Ruby ja Black Pearl; Gamma Doppler lisää vihreän Emeraldin. M9:ssä Sapphire- ja Ruby-terät hakevat suuret preemiot, koska sininen/punainen peitto sen leveällä terällä on arvostetuimpien joukossa. On myös tavallinen 'Vanilla' M9 Bayonet — pinnaton kiillotettu terästerä — jolla on oma keräilijäkuntansa ja joka istuu yhtenä kalliimmista 'maalaamattomista' veitsistä.
Mikä ohjaa arvoa: pattern, fade ja float
M9:lle suurimmat arvonvaihtelut tulevat pattern-riippuvaisista pinnoista. Case Hardened M9:t arvostellaan niiden sinisen sijoittelun mukaan (niin kutsutut 'blue gem' -patternit); raskaalla sinisellä etupuolella varustettu terä on suuri kerrannainen ruskea/keltaiseen nähden. Fade M9:t arvostetaan fade-prosentin mukaan, täydet 100 % fadet etusijalla. Marble Fadea jahdataan siistin 'Fire & Ice' -tyylisen värisijoittelun vuoksi, ja Doppler/Gamma Doppler lajitellaan faasin mukaan ennen kuntoa. Float (kuluma) merkitsee yhä — Factory New ja Minimal Wear hakevat vahvimmat hinnat, ja M9:n kaltaisissa veitsissä matala float pitää teräksen ja sahalaidan terävän näköisenä — mutta pattern-vetoisissa maaleissa seed usein voittaa muutaman float-pisteen. Yksivärit kuten Tiger Tooth, Ultraviolet ja Blue Steel ovat paljon vähemmän pattern-herkkiä ja hinnoittuvat enimmäkseen kunnon mukaan.
M9 Bayonet vs. muut veitsimallit
Legacy-veitsivalikoimassa M9 hinnoittuu tyypillisesti tavallisen Bayonetin yläpuolelle ja Karambitin ja Butterflyn tienoille tai yläpuolelle riippuen pinnasta ja markkinatunnelmasta — se on lujasti 'premium'-luokassa, ei sisääntuloveitsi. Halvin realistinen tie malliin on matalamman tason pinta (Boreal Forest, Safari Mesh, Forest DDPAT, Scorched, Urban Masked, Night) Battle-Scarredissa tai Well-Wornissa. Jos haluat M9:n nimenomaan sen animaation vuoksi etkä välitä maalista, nuo matalan tason pinnat tai Vanilla ovat budjettireitit. Ostajat, jotka haluavat ilmeen mutta eivät yllä M9-hintoihin, tippuvat usein tavalliseen Bayonetiin (samankaltainen teräperhe, halvempi) tai Gut/Falchion/Navajaan halvemmista veitsiluokista.
Usein kysytyt kysymykset
Onko M9 Bayonet hyvä veitsi?
Se on yksi suosituimmista legacy-veitsistä suuren teränsä ja erottuvan pyöritys-inspect-animaationsa ansiosta. Se on puhtaasti kosmeettinen eikä anna pelietua, mutta pitää kysynnän ja jälleenmyyntiarvonsa hyvin veitsimarkkinassa.
Paljonko M9 Bayonet maksaa CS2:ssa?
Hinnat vaihtelevat laajasti pinnan ja kunnon mukaan. Matalan tason pinnat (Boreal Forest, Safari Mesh, Scorched) kuluneessa kunnossa ovat halvin sisääntulo, kun taas Doppler Sapphire/Ruby, siistit Fadet ja blue-gem Case Hardened -terät yltävät mallin korkeimpiin hintoihin.
Mikä on Vanilla M9 Bayonet?
Se on pinnaton versio — tavallinen kiillotettu ruostumaton terä ilman maalia. Sitä ei voi avata erillisenä esineenä samalla tavalla kuin maalatut versiot kuvataan, ja sillä on keräilyarvo 'puhtaan teräksen' veitsenä, istuen kalliimpien maalaamattomien veitsien joukossa.
Mikä M9 Bayonet Doppler -faasi on paras?
Se on makuasia ja hintakysymys. Sapphire (syvänsininen) ja Ruby (punainen) ovat harvinaisimmat ja kalleimmat, niitä seuraa Black Pearl. Vakiofaaseista Phase 2 ja Phase 4 ovat yleensä halutuimmat pinkki/musta-ja-sininen-peittonsa vuoksi.
Voiko M9 Bayonetin yhä avata?
Kyllä, vanhemmista caseista, jotka sisältävät legacy-veitsisetin, mutta vain vastaavalla avaimella ja tavanomaisilla ~0,26 %:n veitsikertoimilla. Se ei ole uudemmissa Gamma/Chroma-aikakauden caseissa. Useimmat ostavat sen sen sijaan markkinoilta.
Mikä ero on M9 Bayonetilla ja Bayonetilla?
Ne jakavat samat caset mutta ovat eri mallit. M9:llä on pidempi, sahalaitainen terä aggressiivisemmalla profiililla ja näyttävämmällä pyöritysanimaatiolla, ja se hinnoittuu yleensä tavallisen Bayonetin yläpuolelle samalla pinnalla.