Moto Gloves-skins
Moto Gloves · 12 finishar
Populärt
POW!BS366,71 krFN 4 355 kr
Finish LineBS419,12 krFN 3 313 kr
PolygonBS591,17 krFN 4 776 kr
Smoke OutBS611,65 krFN 5 297 kr
3rd Commando CompanyBS308,55 krFN 1 788 kr
TransportBS284,75 krFN 2 048 kr
TurtleBS426,84 krFN 3 572 kr
Blood PressureBS604,22 krFN 6 135 kr
SpearmintBS2 556 krFN 46 109 kr
Cool MintBS1 198 krFN 14 433 kr
EclipseBS710,46 krFN 5 932 kr
Boom!BS732,43 krFN 6 963 kr
ExtraordinärPOW!från 366,71 kr · BS
ExtraordinärFinish Linefrån 419,12 kr · BS
ExtraordinärPolygonfrån 591,17 kr · BS
ExtraordinärSmoke Outfrån 611,65 kr · BS
Extraordinär3rd Commando Companyfrån 308,55 kr · BS
ExtraordinärTransportfrån 284,75 kr · BS
ExtraordinärTurtlefrån 426,84 kr · BS
ExtraordinärBlood Pressurefrån 604,22 kr · BS
ExtraordinärSpearmintfrån 2 556 kr · BS
ExtraordinärCool Mintfrån 1 198 kr · BS
ExtraordinärEclipsefrån 710,46 kr · BS
ExtraordinärBoom!från 732,43 kr · BS
Priser med avgifterögonblicksbild 2 nov.
Om Moto Gloves
Moto Gloves är en av de sju glove-modellerna i CS2 och släpptes först med Glove Case i november 2016. De är formgivna efter fingerlösa motorcykel-/racing-handskar: korta muddar vid handleden, ett utskuret fingerparti och en vadderad knogpanel och handrygg. Eftersom fingrarna är bara blir den målade ytan mindre och mer fokuserad än på wraps eller helläderhandskar som Specialist eller Sport, vilket gör handryggens finish till den dominerande visuella detaljen.
Som alla CS2-gloves ligger Moto Gloves i Extraordinary-tieren (guld), droppar bara som det sällsynta special-föremålet ur cases som innehåller en glove-collection, delar samma ungefär 0,26 % kombinerade pull rate som knivar, och kommer aldrig i StatTrak eller med name tags. De flesta finishes har ingen Factory New; modellens komprimerade float-spann gör att de flesta skins startar runt Minimal Wear eller Field-Tested och löper ner till Battle-Scarred.
Prices range from 284,75 kr (Moto Gloves (Transport)) to 46 109 kr (Moto Gloves (Spearmint)).
Look, snitt och hur de slits i förstaperson
Moto-snittet är den mest exponerade handsken i spelet och lämnar alla fyra fingrar och tumspetsen bara. I förstaperson läser du mest handryggspanelen och handledsremmen, så finishes som lägger sitt mönster där (Spearmints rena läder, Boom!:s serietidnings-burst, Cool Mints mint-och-grå split) framträder tydligt, medan rörigare grafik försvinner. De är ett diskretare val än de bastantare Specialist- eller Hydra-modellerna. Som med alla gloves visar sig wear mest som blekning och skav över knogpanelen snarare än repor på metall, så det visuella gapet mellan en hög Field-Tested och en Battle-Scarred är mindre än på knivar.
Finish-landskapet över olika cases
Moto Gloves dyker upp i flera glove-collections. De ursprungliga Glove Case-finisherna inkluderar Spearmint, POW!, Transport, Polygon, Eclipse och Turtle. Senare cases la till fler: Boom! och Eclipse-liknande designer via Operation Hydra, Cool Mint och Finish Line i Clutch Case, samt Blood Pressure, Smoke Out och 3rd Commando Company i Snakebite Case. Modellen spänner alltså över rent monokromt läder, grafiska/serietidnings-stilar och kamouflagedragna mönster, så prisspridningen mellan den billigaste och dyraste Moto-finishen är bred.
Vad som driver värdet
Spearmint är flaggskeppet och den dyraste Moto-finishen: ett nästan enhetligt blekt mintläder utan grafiskt brus, precis den sortens rena look som håller värde och säljs snabbt. Cool Mint och Boom! är de populära mellan-till-topp-valen, omtyckta för respektive mint-färgschemat och den djärva serietidnings-bursten. Eftersom gloves saknar StatTrak och något pattern index-lotteri jämförbart med en knivs Case Hardened, drivs värdet här nästan helt av finishens åtråvärdhet och exterior, inte av seed. En låg float på en ren finish som Spearmint drar det största pristillägget, eftersom renare läder gör wear mer synligt.
Billigaste vägen in vs resten av modell-lineupen
Budget-ingångarna är kamouflage- och grafikfinisher som Transport, Polygon och Eclipse, som är de mest överkomliga dörrarna in i Moto-modellen och i att äga gloves överhuvudtaget. Inom glove-familjen ligger Moto som en mellanmodell prismässigt: generellt billigare än de mest eftertraktade Specialist- eller Sport-finisherna men med ett högt tak på Spearmint. Vill du ha looken på budget, sikta på en Field-Tested- eller Battle-Scarred-kopia av en billigare finish; vill du ha utstickaren är Spearmint i Minimal Wear eller Field-Tested det igenkännbara köpet.
Vanliga frågor
Finns Moto Gloves i Factory New?
Oftast inte. Glove-floats är komprimerade, så de flesta Moto-finishes startar runt Minimal Wear eller Field-Tested och löper ner till Battle-Scarred. Förvänta dig ingen äkta Factory New för större delen av lineupen.
Kan Moto Gloves vara StatTrak?
Nej. Inga CS2-gloves har StatTrak, och de kan inte ta name tags eller stickers. Det finns ingen kill-counter på någon handske.
Vilken är den dyraste Moto Gloves-finishen?
Spearmint är toppvalet — ett rent blekt mintläder utan grafiskt strul. Cool Mint och Boom! följer som populära alternativ med högre värde.
Vilken är den billigaste Moto Gloves-skinen?
Grafik- och kamouflagefinisherna som Transport, Polygon och Eclipse är de mest överkomliga, särskilt i Field-Tested eller Battle-Scarred.
Hur får man Moto Gloves?
De droppar bara som det sällsynta specialet (Extraordinary, guld) ur cases som inkluderar en glove-collection — Glove Case, Clutch Case, Snakebite Case och Operation Hydra-cases — med ungefär samma ~0,26 % kombinerade pull rate som knivar. Du kan också köpa specifika finishes på marknaden.
Spelar floaten roll för Moto Gloves om patterns inte gör det?
Ja. Gloves har inget pattern-lotteri som en knivs Case Hardened, så värdet kommer från finish och exterior. En lägre float ser renare ut, vilket spelar störst roll på enkla finishes som Spearmint där wear är lätt att se.