M9 Bayonet-skins
M9 Bayonet · 25 finishar
Populärt
Vanilj5 881 kr ST från 5 840 kr
Gamma DopplerFas 49 486 krEmerald 51 369 kr ST från 10 278 kr
DopplerFas 37 428 krBlack Pearl 61 345 kr ST från 7 961 kr
LoreBS3 113 krFN 8 855 kr ST från 3 699 kr
AutotronicBS4 512 krFN 9 162 kr ST från 5 033 kr
Black LaminateBS3 562 krFN 6 076 kr ST från 3 577 kr
UltravioletWW2 700 krFN 11 519 kr ST från 2 872 kr
Bright WaterWW2 628 krFN 3 256 kr ST från 2 697 kr
FreehandBS2 847 krFN 3 446 kr ST från 3 019 kr
Damascus SteelFT3 387 krBS 3 858 kr ST från 3 339 kr
Case HardenedBS3 685 krFN 9 932 kr ST från 4 596 kr
Crimson WebBS3 599 krFN 38 692 kr ST från 3 973 kr
StainedBS2 979 krFN 4 460 kr ST från 3 110 kr
Tiger ToothFN5 120 krMW 5 424 kr ST från 5 291 kr
Rust CoatBS2 691 krWW 2 876 kr ST från 2 699 kr
Blue SteelBS3 840 krFN 7 008 kr ST från 3 796 kr
SlaughterFT5 526 krFN 7 147 kr ST från 5 662 kr
NightWW2 687 krFN 8 861 kr ST från 2 834 kr
ScorchedFT2 375 krFN 6 183 kr ST från 2 672 kr
Safari MeshFT2 226 krFN 7 786 kr ST från 2 244 kr
FadeFN7 227 krMW 9 905 kr ST från 7 800 kr
Marble FadeFN5 883 krMW 6 885 kr ST från 6 285 kr
Boreal ForestFT2 244 krFN 6 423 kr ST från 2 285 kr
Urban MaskedFT2 408 krFN 5 677 kr ST från 2 482 kr
Forest DDPATWW2 224 krFN 6 589 kr ST från 2 494 kr
HemligVaniljfrån 5 881 krST från 5 840 kr
HemligGamma Dopplerfrån 9 486 kr · Fas 4ST från 10 278 kr
HemligDopplerfrån 7 428 kr · Fas 3ST från 7 961 kr
HemligLorefrån 3 113 kr · BSST från 3 699 kr
HemligAutotronicfrån 4 512 kr · BSST från 5 033 kr
HemligBlack Laminatefrån 3 562 kr · BSST från 3 577 kr
HemligUltravioletfrån 2 700 kr · WWST från 2 872 kr
HemligBright Waterfrån 2 628 kr · WWST från 2 697 kr
HemligFreehandfrån 2 847 kr · BSST från 3 019 kr
HemligDamascus Steelfrån 3 387 kr · FTST från 3 339 kr
HemligCase Hardenedfrån 3 685 kr · BSST från 4 596 kr
HemligCrimson Webfrån 3 599 kr · BSST från 3 973 kr
HemligStainedfrån 2 979 kr · BSST från 3 110 kr
HemligTiger Toothfrån 5 120 kr · FNST från 5 291 kr
HemligRust Coatfrån 2 691 kr · BSST från 2 699 kr
HemligBlue Steelfrån 3 840 kr · BSST från 3 796 kr
HemligSlaughterfrån 5 526 kr · FTST från 5 662 kr
HemligNightfrån 2 687 kr · WWST från 2 834 kr
HemligScorchedfrån 2 375 kr · FTST från 2 672 kr
HemligSafari Meshfrån 2 226 kr · FTST från 2 244 kr
HemligFadefrån 7 227 kr · FNST från 7 800 kr
HemligMarble Fadefrån 5 883 kr · FNST från 6 285 kr
HemligBoreal Forestfrån 2 244 kr · FTST från 2 285 kr
HemligUrban Maskedfrån 2 408 kr · FTST från 2 482 kr
HemligForest DDPATfrån 2 224 kr · WWST från 2 494 kr
Priser med avgifterögonblicksbild 5 nov.
Om M9 Bayonet
M9 Bayonet är en av de fyra ursprungliga knivarna som lades till i CS:GO med Arms Deal-uppdateringen 2013 och fördes vidare till CS2. Den är modellerad på den riktiga US-utgivna M9-bajonetten: ett långt clip-point-blad med en sågtandad rygg och en djup fuller (blodspår) som löper längs flatsidan. Jämfört med standard-Bayonet som den delar cases med har M9:an en tyngre, mer aggressiv silhuett och ett större bladfotavtryck på skärmen, vilket är därför den har förblivit en av de mest konsekvent efterfrågade knivmodellerna i spelet.
Dess dragningskraft är delad mellan looken och inspect-animationen. M9:ans inspect har en snabb wrist-flip och en full mid-air-spin där kniven fångas i handtaget, allmänt betraktad som den flashigaste av legacy-knivanimationerna. Modellen bär hela legacy-finishsettet, så du kan hitta den i allt från ett enkelt rostfritt ('Vanilla')-blad upp till high-tier Doppler- och Gamma Doppler-phaser. Det är ingen billig modell: även de lägst stående M9-finisherna sitter en bra bit över de flesta handskar och långt över vilket icke-kniv-skin som helst.
Prices range from 2 224 kr (M9 Bayonet (Forest DDPAT)) to 71 556 kr (M9 Bayonet (Doppler Black Pearl)).
Hur du får en M9 Bayonet
M9 Bayonet är ett rare special item som droppar från cases, inte från gameplay. Den dyker upp i samma äldre behållarpool som de andra legacy-knivarna (det ursprungliga CS:GO Weapon Case, Operation-casesen som Bravo/Phoenix/Breakout, och andra 'klassiska' kniv-cases), så du behöver en nyckel till matchande case för att ha en chans på en. De kombinerade oddsen att dra någon kniv från ett case är ungefär 0,26 %, och den kniven är sedan slumpmässigt en modell ur casets knivset och en slumpmässig finish, så en specifik M9-finish är en liten bråkdel av det redan sällsynta utfallet. På grund av detta skaffar nästan alla M9:an på Steam Community Market eller tredjepartsmarknader snarare än genom unboxing. Modellen finns inte i de nyare Gamma/Chroma-era-casesen, som använder Karambit/Talon-stil-'butterfly'-generationen av knivar istället.
Finisher och Doppler-phaser
M9 Bayonet bär legacy-kniv-finishbiblioteket. Top-tier-paints inkluderar Doppler, Gamma Doppler, Marble Fade, Fade, Tiger Tooth, Lore, Autotronic, Crimson Web, Case Hardened och Slaughter. Mellan- och lägre nivåer täcker Damascus Steel, Ultraviolet, Bright Water, Freehand, Stained, Blue Steel, Night, Rust Coat, Boreal Forest, Forest DDPAT, Safari Mesh, Scorched och Urban Masked. Doppler-finishen delar sig i Phase 1–4 plus den sällsynta blåa Sapphire, röda Ruby och Black Pearl; Gamma Doppler lägger till den gröna Emerald. På M9:an drar Sapphire- och Ruby-bladen stora premier eftersom den blå/röda täckningen på dess breda blad är bland de mest eftertraktade. Det finns också den rena 'Vanilla' M9 Bayonet, ett finish-löst polerat stålblad, som har sin egen samlarskara och sitter som en av de dyrare 'omålade' knivarna.
Vad som driver värdet: mönster, fade och float
För M9:an kommer de största värdesvängningarna från mönsterberoende finisher. Case Hardened M9:or graderas på sin blå-placering (de så kallade 'blue gem'-mönstren); ett blad med en kraftig blå sida är värt en stor multipel av en brun/gul. Fade-M9:or värderas efter fade-procent, med fulla 100 % fades föredragna. Marble Fade jagas för ren 'Fire & Ice'-stil-färgplacering, och Doppler/Gamma Doppler sorteras efter phase före skick. Float (wear) spelar fortfarande roll, Factory New och Minimal Wear drar de starkaste priserna, och på knivar som M9:an håller en låg float stålet och tandningen krispiga, men för de mönsterdrivna paints väger seeden ofta tyngre än ett par float-poäng. Solida färger som Tiger Tooth, Ultraviolet och Blue Steel är långt mindre mönsterkänsliga och prissätts mestadels på skick.
M9 Bayonet mot andra knivmodeller
Inom legacy-kniv-lineupen prissätts M9:an typiskt över standard-Bayonet och kring eller över Karambit och Butterfly beroende på finish och marknadshumör, den är klart i 'premium'-facket, inte en instegskniv. Billigaste realistiska vägen in i modellen är en lägre-tier-finish (Boreal Forest, Safari Mesh, Forest DDPAT, Scorched, Urban Masked, Night) i Battle-Scarred eller Well-Worn. Vill du ha M9:an specifikt för dess animation och inte bryr dig om paint är de låg-tier-finisherna eller en Vanilla budgetvägarna. Köpare som vill ha looken men inte når M9-priser droppar ofta till standard-Bayonet (liknande bladfamilj, billigare) eller en Gut/Falchion/Navaja från de billigare kniv-nivåerna.
Vanliga frågor
Är M9 Bayonet en bra kniv?
Det är en av de populäraste legacy-knivarna tack vare sitt stora blad och sin utstickande spin-inspect-animation. Den är rent kosmetisk och ger ingen gameplay-fördel, men den håller efterfrågan och andrahandsvärde bra inom kniv-marknaden.
Hur mycket kostar en M9 Bayonet i CS2?
Priserna varierar brett efter finish och skick. Låg-tier-finisher (Boreal Forest, Safari Mesh, Scorched) i slitet skick är den billigaste ingången, medan Doppler Sapphire/Ruby, rena Fades och blue-gem Case Hardened-blad når de högsta priserna i modellen.
Vad är en Vanilla M9 Bayonet?
Det är finish-lösa versionen, ett enkelt polerat rostfritt blad utan paint. Den kan inte unbox:as som ett separat föremål på det sätt målade versioner beskrivs, och den bär samlarvärde som en 'ren stål'-kniv, och sitter bland de dyrare omålade knivarna.
Vilken M9 Bayonet Doppler-phase är bäst?
Det handlar om preferens och pris. Sapphire (djupblå) och Ruby (röd) är de sällsyntaste och dyraste, följt av Black Pearl. Bland standard-phaserna är Phase 2 och Phase 4 generellt mest eftertraktade för sin rosa/svart-och-blåa täckning.
Kan man fortfarande unbox:a en M9 Bayonet?
Ja, från de äldre casesen som innehåller legacy-knivsettet, men bara med matchande nyckel och på de vanliga ~0,26 %-kniv-oddsen. Den finns inte i de nyare Gamma/Chroma-era-casesen. De flesta köper den på marknaden istället.
Vad är skillnaden mellan M9 Bayonet och Bayonet?
De delar samma cases men är olika modeller. M9:an har ett längre, sågtandat blad med en mer aggressiv profil och en flashigare spin-animation, och den prissätts oftast över standard-Bayonet för samma finish.